Get Adobe Flash player

Vedic Art

Jest to sztuka, która rodzi się z potrzeby serca a artystą staje się dusza.

Vedic Art. to malowanie intuicyjne prowadzone przez 17 uniwersalnych zasad, których źródłem są vedy. Dzięki tym zasadom możemy odkryć siebie na nowo. To prosta i piękna metoda pracy z własnym wnętrzem, to odkrywanie swojego nieograniczonego boskiego potencjału,  twórczy proces kreacji, doświadczanie tu i teraz a także konfrontacja z własnymi emocjami, lękami i ograniczeniami.

Vedic Art, daje nam możliwość połączenia się z prawą półkulą mózgu – źródłem naszej kreatywności oraz sercem i tym wszystkim co jest w naszej głębi, ukryte pod wieloma warstwami. Malowanie staje się niejako „autoterapią”, role terapeuty odgrywają farby, płótna i pędzle. Poprzez swobodną, nieograniczoną ekspresje twórczą możemy pozbyć się wszelkich balastów emocjonalnych, uwolnić się od fałszywych przekonań takich jak: nie potrafię, nie mogę, nie zasługuję, nic nie da się zrobić oraz osiągnąć uczucie harmonii, jedności wewnętrznej. Malowanie pokazuje, że wszyscy jesteśmy pełnowartościowymi istotami obdarzonymi w różne talenty, oraz nieograniczone możliwości. 

Malowanie Vedic Art to głębokie duchowe transformacyjne doświadczanie siebie.

Vedic Art nie koncentruje się wyłącznie na malowaniu, a przede wszystkim na procesie, który otwiera nas na to, co dla nas nowe, dotąd nie osiągalne. Niejednokrotnie, osoby które miały okazję spotkać się z tą metodę, przenoszą zasady tego stylu na życie codzienne, ponieważ Vedy będące źródłem zasad Vedic Art mają charakter uniwersalny i odnoszą się do wszystkich aspektów życia takich jak: życie osobiste, zawodowe, relacje z innymi.

Malowanie Duszą uwalnia Boską energię w nas

Nie trzeba posiadać umiejętności malarskich aby rozpocząć przygodę z malowaniem. Vedic Art. jest dla każdego. Wystarczy chcieć i otworzyć się a serce pokieruje Twoje  dłonie.

Nadrzędnym zadaniem Vedic Art jest bowiem rozbudzenie w Tobie wewnętrznej siły kreacji poprzez twórczość. To idealna technika dla tych, co czują wewnętrzne wypalenie, szukają spontaniczności i drogi do własnego serca. Dla wszystkich którzy chcą żyć lepiej.

"Człowiek świadomy siebie, umie i potrafi cieszyć się życiem, gdyż wie co dla niego jest skarbem o co omamem. Zna siebie i potrafi docenić własną unikalność, potrafi także wykorzystywać dany sobie potencjał. Taki człowiek rozumie, że wszystko w czym uczestniczy jest darem, możliwością zobaczenia siebie i dokonania wyboru: kim na prawdę pragnie być"

Curt Källman

 
Curt o Vedic Art mówi tak:

Vedic Art nie naucza malowania. Vedic Art przypomina jak malować. Vedic Art pamięta jak sztuka może być tworzona. Od samego początku, gdy poznajemy siedemnaście zasad Vedic Art, zaczynamy odtwarzać całą historię stworzenia, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Vedic Art zawiera w sobie mapę nawigacyjną. Możesz użyć kompasu, który znajduje się w Twoim umyśle i odnaleźć drogę do pokoju w Twoim sercu. Gdy zanurzysz pędzel w świetle, przestrzeni i błogości - namalujesz wieczność. Kiedy wnikniesz w swoje dzieło – w Twoim wewnętrznym dialogu – znajdziesz szyfr, ujawniający jak żyć, jak dzieło może otworzyć drzwi do nieba na ziemi.”

Krótka Historia o Vedic Art

Vedic Art, czyli sztuka wedyjska, oparta na Wedach, ma swoje źródło w starożytnych księgach hinduskich, zawierających kompletną wiedzę na temat wielu dziedzin życia. Przywiózł ją do Europy mistrz Medytacji Transcendentalnej, Maharishi Mahesh Yogi (1917 - 2008), któremu z kolei jego guru polecił dostosowanie wedyjskich mądrości do potrzeb człowieka Zachodu. W sierpniu 1967 Maharishi przyjechał do Europy gdzie spotkał zespół The Beatles; zaprzyjaźnił się z członkami zespołu ucząc ich medytacji transcendentalnej. W 1968 r członkowie zespołu wyjechali do Rischikesch w Indiach, gdzie wzięli udział w kursie nauczycielskim TM i rozwijali się duchowo przez dziewięć miesięcy. Maharishi zyskał nawet przydomek jogina Beatlesów. Zespół rzucił świat na kolana i jego kariera toczyła się jak burza.

Wśród wielu podopiecznych Maharishiego znaleźli się też studenci Akademii Sztuk Pięknych ze Sztokholmu. Nazwali siebie "studencką grupą malarzy medytujących TM", a jednym z jej członków był Curt Källman. Podjął się on ważnej misji, by z elitarnej sztuki malowania uczynićnarzędzie rozwoju duszy, dostępne każdemu człowiekowi na Ziemi. Stworzył system pozaakademickiego, wolnego kształcenia, które jednocześnie uczy malowania i sztuki życia. Malarz wykorzystał znaną mu wiedzę wedyjską do potrzeb człowieka Zachodu i przez kolejnych 14 lat pracował nad metodą, by wreszcie, w 1988 roku, zacząć wprowadzać Vedic Art w życie


W Szwecji na prowadzonych przez niego warsztatach zjawia się po kilkaset osób, w tym, regularnie, członkowie rządu i rodziny królewskiej. Olbrzymią popularność zyskał również wśród studentów Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, której, będąc dobrym malarzem, został wykładowcą, jeszcze przed rozkwitem Vedic Art. Gremialne zapisywanie się młodzieży na zajęcia Kallmana, podczas gdy sale innych mistrzów świeciły pustkami, przyczyniło się do tego, że któregoś dnia Rada Akademii jednogłośnie... pozbawiła go pracy. Vedic Art zbyt mocno kolidował z zasadami malarstwa akademickiego, aby ten osobliwy spadek po Maharishim mogli zaakceptować nobliwi europejscy mistrzowie pędzla. Od studentów ASP należy ich zdaniem wymagać czegoś zupełnie innego.

 

 

 

Zapisz się do newslettera:

Miejscowość:

Email: